Balderstone & Kirkholt (Turnout 33.0%) (Majority 944) | Votes | |
---|---|---|
Richard G Farnell | Labour (Elected) | 1582 |
Pat Colclough | Liberal Democrat | 638 |
Christine Akram | Conservative | 183 |
Bamford (Turnout 39.0%) (Majority 196) | Votes | |
---|---|---|
Jane Gartside | Conservative (Elected) | 1253 |
William S Hobhouse | Liberal Democrat | 1057 |
Daniel J Meredith | Labour | 708 |
Castleton (Turnout 30.0%) (Majority 1415) | Votes | |
---|---|---|
Billy Sheerin | Labour (Elected) | 1728 |
Ronald Crossley | Conservative | 313 |
Anthony J Smith | Liberal Democrat | 259 |
Central Rochdale (Turnout 43.0%) (Majority 1672) | Votes | |
---|---|---|
Iftikhar Ahmed | Labour (Elected) | 2337 |
Mohammed D Miah | Liberal Democrat | 665 |
Nauman Hayee | Conservative | 280 |
East Middleton (Turnout 25.0%) (Majority 1067) | Votes | |
---|---|---|
Malcolm Boriss | Labour (Elected) | 1439 |
David J Smith | Conservative | 372 |
Clarice I Cooper | Liberal Democrat | 162 |
Healey (Turnout 35.0%) (Majority 114) | Votes | |
---|---|---|
Shaun O'Neill | Labour (Elected) | 1251 |
Lee M Durrant | Conservative | 1137 |
Tom Bailey | Liberal Democrat | 376 |
Hopwood Hall (Turnout 25.0%) (Majority 729) | Votes | |
---|---|---|
Linda Robinson | Labour (Elected) | 1227 |
Peter N Winkler | Conservative | 498 |
Peter Greenwood | National Front | 216 |
Georgina Whitaker | Liberal Democrat | 122 |
Kingsway (Turnout 33.0%) (Majority 1250) | Votes | |
---|---|---|
Shakil Ahmed | Labour (Elected) | 1724 |
David J Clayton | Liberal Democrat | 474 |
Rifat Mahmood | Conservative | 316 |
Ricky Akehurst | English Democrats | 215 |
Littleborough Lakeside (Turnout 28.0%) (Majority 31) | Votes | |
---|---|---|
John Hartley | Labour (Elected) | 1081 |
Peter E Evans | Conservative | 1050 |
Milkstone & Deeplish (Turnout 42.0%) (Majority 616) | Votes | |
---|---|---|
Terry Linden | Labour (Elected) | 1840 |
Mohammad Sharif | Conservative | 1224 |
Liz Thirsk | Liberal Democrat | 169 |
Milnrow & Newhey (Turnout 34.0%) (Majority 154) | Votes | |
---|---|---|
Allen J Brett | Labour (Elected) | 1200 |
Irene Davidson | Liberal Democrat | 1046 |
Keith Taylor | Conservative | 402 |
Norden (Turnout 31.0%) (Majority 1020) | Votes | |
---|---|---|
James T Gartside | Conservative (Elected) | 1624 |
Dobir M Miah | Labour | 604 |
Natasha Akhtar | Liberal Democrat | 175 |
North Heywood (Turnout 28.0%) (Majority 408) | Votes | |
---|---|---|
Liam J O'Rourke | Labour (Elected) | 1193 |
Tony MacSparran | Liberal Democrat | 785 |
David Garnett | Conservative | 174 |
North Middleton (Turnout 25.0%) (Majority 189) | Votes | |
---|---|---|
Pat Greenall | Labour (Elected) | 883 |
Maureen Rowbotham | Independent | 694 |
David Harris | Conservative | 251 |
Neil Proctor | Liberal Democrat | 162 |
Smallbridge & Firgrove (Turnout 29.0%) (Majority 855) | Votes | |
---|---|---|
Amna Mir | Labour (Elected) | 1509 |
Jean Ashworth | Conservative | 654 |
Peter Clegg | Liberal Democrat | 201 |
South Middleton (Turnout 33.0%) (Majority 326) | Votes | |
---|---|---|
Peter Joinson | Labour (Elected) | 1375 |
Teresa Fitzsimons | Conservative | 1049 |
John B Wilkins | Liberal Democrat | 119 |
Spotland & Falinge (Turnout 39.0%) (Majority 221) | Votes | |
---|---|---|
Shefali Begum | Labour (Elected) | 1123 |
Carl Faulkner | Independent | 902 |
Mohammed Sajid | Liberal Democrat | 803 |
James A Oldham | Conservative | 309 |
Wardle & West L'boro (Turnout 31.0%) (Majority 1033) | Votes | |
---|---|---|
Ashley Dearnley | Conservative (Elected) | 1569 |
James Peter Brown | Labour | 536 |
Rosemary A Jones | Liberal Democrat | 153 |
West Heywood (Turnout 23.0%) (Majority 1017) | Votes | |
---|---|---|
Colin W Lambert | Labour (Elected) | 1319 |
Warren T C Mitchell | UKIP | 302 |
Jane E A Howard | Conservative | 215 |
James W Ridley | Liberal Democrat | 126 |
West Middleton (Turnout 27.0%) (Majority 1339) | Votes | |
---|---|---|
Lily Murphy | Labour (Elected) | 1606 |
Christopher J Chapman | Conservative | 267 |
Frank Cooper | Liberal Democrat | 80 |